top of page

Avrupa Rüyası ile Avrupa Turu - Part 3 -Temmuz'22

Updated: Oct 13, 2022

12.10.2022

Değerli Dostlarım,

Herkese merhaba. Artık dönüşe geçiyoruz. Yazının bu son kısmında bahsedeceğim yerler:
8.Çekya:

Prag


9. Avusturya:

Viyana


10. Slovakya

Bratislava


11.Macaristan:

Budapeşte


12.Sırbistan:

Belgrad


13.Bulgaristan:

Sofya


Dresden'de kalan yolculuğumuzda güzel Prag'a doğru ilerliyoruz. Gezinin bundan sonraki kısmında Osmanlı'dan bir çok iz gözlemlemeye başlıyoruz. Prag'da Osmanlı hakimiyeti eski zamanlarda çok kuvvetli imiş. Old Town meydanı, Prag Kalesi, Karl Köprüsü, Astronomik Saat Kulesi, St. Vitus Katedrali gezilecek bazı yerlerden. Enteresan bir bilgi, Prag'da bulunan gotik kilisenin tamamlanması tam 600 yılı bulmuş. Çünkü başına geçen her mimar, 4 - 5 senede ölüyormuş. Astronomik Saat Kulesi ise benim en çok ilgimi çekenlerden bir tanesi oldu. Saat başı burada ufak çaplı bir saat gösterisi oluyor, izlemek isteyebilirsiniz. Prag'da yemeğe gelince, her türlü Avrupa şehrinin yemeklerini burada bulmanız mümkün. Örneğin biz çok tatlı bir İtalyan restoranında, müthiş bir İtalyan yemeği yedik, Ristorante Pizzeria Giovanni, çok büyük tavsiyedir :). Bir de yöresel tatlıları var, Trdelnik, deneyebilirsiniz ama kişi başı bir adet çok fazla geliyor yenmiyor bilginiz olsun, porsiyon büyük. Prag bizim kültürümüze de hitap eden, parklarını bahçelerini sevebileceğiniz, tatlı bir orta Avrupa şehri.

Bir sonraki durağımız Viyana ve ardından Bratislava. Viyana'da Eski Şehir Merkezi, Aziz Stephan Katedrali, Hofburg Sarayı ve Müzeler Meydanı hızlı turumuzda gördüğümüz yerlerden. Viyana mutlaka 3-4 gün ayrılması gereken, çok hoşumuza giden bir yer. Schnitzel yemeyi unutmayın. Bir pitstop yaptığımız Bratislava sonrası ile muhteşem Budapeşte'ye giriş yapıyoruz.

Kahramanlar Meydanı, Gallert Tepesi, Elizabeth Köprüsü, Budin Kalesi, Palemento Binası ve Zincirli Köprü, şehir turumuza eşlik eden yerlerden. Akşam yaptığımız nehir turu ise muhteşemdi. Budapeşte genel itibariyle bizim kültürümüze de çok yakın, çok hoşunuza gidebilecek bir şehir.

Ve artık ülkemize girişe hazırlanıyoruz. Son iki durağımız, Belgrad ve Sofya. Belgrad'da Belgrad Kalesi, Kale Meydanı, Knez Mihailova Caddesi görülecek yerlerden. Sofya'da ise Aleksander Nevski Katedrali, Banyabaşı Cami gezilecek yerlerden bazıları. Ve akabinde ülkemize giriş için hazırız :).

Bir seyahat özeti yaparsak, ilk kısmı oldukça heyecanlı, ikinci kısmı ise hem heyecanlı birazsa dönüşün verdiği hüzne hakimdi. Aslında kara yolu ile tüm bu turu yapmak çok keyifli ve unutulmaz bir anı idi, fakat bir iki kez ancak yapılır, sebebi ise Avusturya sonrası AB'nin de sonlanması sebebi ile gümrüklerde kuyruklar ve zaman kaybı yaşıyorsunuz. Bu sebeple gidiş kara yolu, dönüş ise Avusturya'dan hava yolu ile tercih edilebilir belki. Bunca zaman sonra düşündüğümde, iyi ki yaptık dediğim müthiş bir tur oldu. Bu tura katılacaklar çok şanslı :). Keyifli okumalar diliyorum.


Sevgiler,

İrem ŞİMŞEK


Not: Tüm fotoğraflar için instagram hesaplarımı takip edebilirsiniz: gurmegezginbirisi, iremataysimsek
57 views0 comments

Commentaires


Post: Blog2_Post
bottom of page